Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Komu patří aplaus?

14. 04. 2019 15:56:24
V právě končícím týdnu jsem zavítala do Dubrovníku o pár hodin dřív než evropští a čínští politici. Přijela jsem tam za lidmi, kteří mají s politikou pramálo společného. V Dubrovníku se totiž sešli záchranáři z celé Evropy

na svůj každoroční summit. Třídenní konference, kam jsem byla pozvána kvůli legislativě, která mi prošla rukama a kam se mi povedlo dostat věci, za které jsem podle nich měla být oceněna.

Nevěděla jsem, co od večera čekat. Po hotelu už druhý den přecházely skupinky hasičů a záchranářů v různých uniformách, u vchodu na konferenci byl prezentován na několika monitorech od pohledu komplikovaný systém, do jehož tajů jsem se neodvažovala ani nahlédnout.

Když ale ve středu večer nastoupili před plný sál první ocenění, spadla mi čelist. Na plátně jsme sledovali francouzského spidermana, který vyšplhal po balkónech do čtvrtého patra, aby zachránil čtyřleté dítě, které se tak tak drželo okraje zábradlí a ke strašné tragédii chybělo pár vteřin. Když pak tenhle skromný kluk přišel na pódium, rozpaky nad délkou ovací nemohl ani promluvit.

Když byli oceňováni thajští potápěči, kteří se podíleli na záchraně malých fotbalistů uvízlých v jeskyni, říkala jsem si, co tam vůbec dělám. Příběh těch kluků tenkrát se zatajeným dechem sledoval celý svět, teď jsme si ho znovu připomněli i s komentáři dalších aktérů, kteří byli u toho.

Slzy do očí mi vehnalo, když se jako překvapení vedle oceňovaných norských dispečerek z tísňové linky objevil kanadský senior, kterého se jim podařilo zachránit před jistým umrznutím jen díky jejich mimořádnému důvtipu a znalostem. Ten člověk vážil cestu přes půl zeměkoule, jen aby jim tam mohl veřejně poděkovat.

A mohla bych pokračovat. O dvanáctileté dívce, která zachránila tonoucí se batole z chorvatského bazénu, o klukovi, kterého v Rakousku zachránil systém AML, když spadl s rogalem a nebyl schopný popsat, kde je a vybil se mu mobil. O řeckém rybáři, který vytáhl 23 lidí z hořícího pekla, i když při tom sám riskoval svůj život. Nakonec i já jsem byla oceněna potleskem a ujištěním, že věci mají smysl i na politické scéně – i to že jsem pro EU vybojovala, aby každá tísňová linka automaticky zjistila, odkud přesně voláme, právě pro případy kdy nelze přesně popsat svoji polohu (třeba uprostřed lesů). A totéž platí o systému varovných SMS, které nás budou informovat o hrozících povodních, požárech, haváriích atd. pokud se vyskytneme někde poblíž.

Proč to ale celé píšu? Protože každý, kterému jsme měla ve středu večer tu čest zatleskat, by si zasloužil aspoň zlomek pozornosti televizních kamer, jako se dostalo politikům o den později. V tom stejném Dubrovníku. Všichni, kteří bojují o záchranu našich životů, zdraví, majetku, jsou v mých očích frajeři. A tak jsem napsala aspoň tenhle blog. Že jim děkuji za jejich práci a že před nimi hluboce smekám.

Autor: Dita Charanzová | neděle 14.4.2019 15:56 | karma článku: 18.01 | přečteno: 433x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 614 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...