Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Věříme víc kadeřnicím, nebo pojišťovákům?

30. 10. 2018 8:16:46
Po aférách jako je dieselgate či dvojí kvality potravin v regálech supermarketů se dnes asi málo kdo diví tomu, že my zákazníci chováme k některým typům služeb či produktů zjevný rezervovaný odstup.

V Evropě sice máme jedny z nejpřísnějších pravidel ochrany spotřebitelů na světě. Důvěra nás zákazníků v kvalitu služeb ale tak neochvějná není. Takže, abych odpověděla na úvodní otázku: oněm kadeřnicím důvěřujeme mnohem víc než prodejcům hypoték. Nebo ojetých vozů. Nebo pojišťovákům... Asi málokoho překvapím.

Z geografického vývoje jsou to stále zákazníci starých členských zemí, kteří jsou s kvalitou spokojenější. U nás se prý situace zlepšuje a rozdíly se pomalu stírají. Spojuje nás ale například špatná zkušenost s poskytovateli internetu či mobilních služeb. Každý pátý Evropan řešil v loňském roce s těmito segmenty nějaký problém. Největší ztráty finanční a časové nám pak způsobují služby – finanční. Asi také nepřekvapivě. Pokud jste ale vloni řešily problém s pojištěním domácnosti, půjčkou nebo třeba nákupem letenky, pak věřte, že jste patřili mezi víc než třetinu občanů EU (35 %), kteří na tom byli podobně. Alespoň tolik z aktuálního průzkumu Evropské komise, který mapuje vývoj na evropském trhu se službami, který mě zaujal i jako místopředsedkyni Výboru pro ochranu spotřebitele.

Nejméně důvěry ale chováme k prodejcům aut a nemovitostí. Nechci hodnotit, zda oprávněně či nikoli, čím si takovou pověst vysloužili, ale je to tak. Jen zhruba třetina Evropanů věří, že prodejci ojetých aut dodržují všechna pravidla trhu. Nakonec odhady trhu hovoří o tom, že až čtyři z pěti dovezených ojetých aut do Česka mají přetočený tachometr. I to je možná odpověď na obecnou nedůvěru zákazníků při nákupu ojetého vozu. Těší se podobné pověsti jako služby poskytující finanční poradenství, včetně zmíněných hypoték.

A kdo je na pomyslném žebříčku na předních místech? Poskytovatelé služeb, kteří se starají o naše osobní blaho, jako například kadeřnice či manikérky. A také hotely a ostatní poskytovatelé prázdninového ubytování, a nakonec i cestovní kanceláře.

Co z těchto čísel vyplývá pro samotnou EU? Že máme stále co zlepšovat. Myslím, že je to další argument do debaty, zda by se u nás uplatnily hromadné žaloby. Věřím tomu, že jednotlivec při vidině soudních tahanic raději případný spor vzdá, kdyby ale podobně postižených bylo více, určitě by se jim za svá práva společně bojovalo lépe.

Nebo také to, že potřebujeme jasnější podmínky u telekomunikačních služeb, které jsou často popsány velmi technicky a není problém se v odstavcích ztratit či něco přehlédnout (sama jsem v EU prosadila zjednodušení těchto dokumentů, což brzy snad už také zažijeme v praxi).

Určitě by pomohl volný pohyb služeb, který měl být už dávno realitou. Ten by do regionů přinesl větší konkurenci a tedy snad i lepší snahu poskytovatelů udržet si zákazníky vyšší kvalitou.

A mohla bych ve výčtu zákonů pokračovat, nařízení, která mají nás zákazníky chránit před diskriminací, se schvaluje řada. Ne se vším nám ale zákony pomohou. Snad podobné průzkumy ukážou chytrákům, kteří se snaží zákazníky klamat, že stále platí: s poctivostí nejdál dojdeš...

Autor: Dita Charanzová | úterý 30.10.2018 8:16 | karma článku: 6.10 | přečteno: 391x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 614 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...