Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Zákaz potratů? Polsko je na cestě do středověku...

3. 10. 2016 14:30:39
Novodobá inkvizice v praxi? Polská ultrakonzervativní klika prosazující zákaz potratů. Pokud navrhované zpřísnění projde, neznamená to nic menšího, než že žena nebude moct podstoupit interrupci ani po znásilnění či incestu.

Nebude moct přerušit těhotenství v případech, kdy bude zřejmé, že se dítě narodí velmi těžce postižené. Opravdu je toto podstata křesťanství, kterým se ultrakonzervativní skupiny ohánějí? Nemám recept na to, co je správné. S jedinou výjimkou – žena má mít právo volby.

Je iluzorní představa, že by takový zákon potraty (až na případy, kdy by byla matka prokazatelně a bezprostředně v ohrožení života) v Polsku vymýtil. Už dnes je u našich sousedů příslušná legislativa velmi přísná a všichni vědí, že se potraty v této zemi provádí ilegálně, často v nevyhovujících podmínkách, riskuje se zdraví a leckdy život ženy. Všichni vědí, že polská potratová turistika jen kvete. Některá čísla hovoří až o sto padesáti tisících případech ročně, kdy Polky podstoupí potrat v zahraničí. Nezřídka přitom míří do Česka. V diskuzi o novém zpřísnění zákona padají i takové návrhy, že by měla být zakázána prenatální vyšetření, která by odhalila poškození plodu. Za provedení nepovoleného potratu by hrozilo vězení ženě i lékaři, který jej provedl. To je opravdu návrat do středověku.

V souvislosti s vývojem v Polsku jsem si vzpomněla na případ desetileté dívenky z Paraguay. Ta přišla do jiného stavu v důsledku opakovaného znásilnění svým otčímem. Paraguay má v podstatě stejnou právní úpravu umělého přerušení těhotenství jako navrhuje Polsko. Přes intervenci celého světa (sama jsem se připojovala k protestní rezoluci EU) nechtěli drobné desetileté dívce (vážila 34 kg) povolit potrat. A to přesto, že řada lékařů upozorňovala, že plánovaný císařský řez nemusí přežít. Opravdu toto má být praxe ve střední Evropě v 21. století? Je to neomluvitelné v našich zeměpisných šířkách, stejně jako kdekoli na světě.

Autor: Dita Charanzová | pondělí 3.10.2016 14:30 | karma článku: 37.95 | přečteno: 3430x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Markéta Bořilová

Virtuální nemravné radovánky. Jaké to má výhody?

Online je dneska fakt všechno. Jak říká jedna reklama – dneska už se i auta kupují online z pohodlí domova. V covidu hodně frčelo nakupování potravin online a tak je jasné, že i sexuálními radovánkami je internet doslova natřískán

23.3.2023 v 11:51 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 296 |

Jozef Varga

Dvojí život / 10. /

Túto ságu píšem o mojom dobrom priateľovi, je už u Boha, ktorí nadovšetko miloval ženy bez rozdielu veku, rasy, postaršie, veľmi mladé, biele, tmavšie, blondíny, černuľky, štíhle, korpulentné, so zubnou protézou, riedkymi zubami..

23.3.2023 v 7:24 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 114 | Diskuse

Markéta Bořilová

Autoškola a já...

Ano tak už i já se pohybuju po silnicích coby účastnice silničního provozu. Zatím ještě v roli autoškolačky, ale postupně mířím do finiše a chystám se přeřadit na stupeň řidič.

22.3.2023 v 8:19 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 299 |

Lubomír Stejskal

Ke konfliktu moderátora Železného

Případ, jako je ten týkající se Jakuba Železného a pražské MP, má jednu výhodu. Stačí zhlédnout (nikoli shlédnout*/) příslušný videozáznam, seznámit se s reakcí hlavního „hrdiny“ a můžeme usednout ke klávesnici.

22.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 36.30 | Přečteno: 1322 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Z mého života: Letadlo opraveno

Je to už dlouhá řádka let. Více méně shodou okolností jsem navštívil modelářskou prodejnu – a na chvíli se mi zastavil dech. Na silonu visel od stropu malý model letadla North American AT6 – Texan.

21.3.2023 v 21:40 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...