Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Pesimista vidí obtíž při každé příležitosti, ale Brity humor nepřešel

30. 06. 2016 8:51:49
Před pár týdny jsem se na studenty středních škol obrátila s dotazem „Co pro vás znamená EU a co by znamenat měla.“ Nejvíc jsem se pobavila nad montáží facebookové stránky Winstona Churchilla: „Právě jsem se v denním tisku dočetl,

...že Británie uvažuje o odchodu z Evropské unie. Jak říkám, pesimista vidí obtíž při každé příležitosti. Optimista vidí příležitost při každé obtíži. Popřemýšlím o tom nad doutníkem a sklenkou anglického koňaku.“ S Churchillem tu v následné diskuzi polemizují mj. Johanka z Arku, K. H. Borovský, Kurt Cobein a samozřejmě taky Jára Cimrman: „Můžete s tím nesouhlasit, můžete se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.“

Opravdu jsem v tu dobu ani „nedoufala“, jak bude zadání soutěže aktuální na konci června, kdy se britským NE debata o budoucnosti Unie posunula zase o kus dál (a rozhodně ne směrem, který by mne činil šťastnou). Odpovědi od studentů došly pozitivní (v převaze) i kritické (čekala jsem jich více).

A mladí Britové to možná vidí stejně... Kamarád z Londýna mi vyprávěl, jak jeho táta hlasoval pro brexit s odůvodněním, že nechce, aby nějaký soud ve Štrasburku měnil rozhodnutí britských soudů. Jaké bylo překvapení, když mu syn vysvětlil, že Unie a Rada Evropy jsou dvě zcela odlišné instituce, přičemž druhou jmenovanou dokonce Britové zakládali. A takových nonsensů bude určitě mnohem víc.

Máslo na hlavě má i Brusel. Za těch patnáct let, co tam jezdím, bych mohla sepsat hitparádu nesmyslů, co Evropská unie kdy řešila. A zrovna tak bych mohla napsat kroniku o tom, čím je celý projekt užitečný. Vraťme se na začátek - bude to znít možná jako klišé, ale prvotní myšlenka byla ochránit Evropu před další válkou. Že je to dnes přežitek? Zeptejme se na Ukrajině...

Britové sundali růžové brýle všem, kteří se zaslepeně vezli s pocitem, že Unie je nedotknutelná, že může vše (a nemusí nic). Tahle ledová sprcha je snad probere, v tom vidím asi jediné pozitivum výsledků referenda. Britové nám v Unii ale budou chybět. Dobrý zpráva je, že za delikatesami jako fish & chips či yorkshirský vánoční puding si budeme moct dojet i teď (jen možná s frontou u pasové kontroly). A snad na pevnině nepřijdeme ani o suchý anglický humor, který Brity zatím v této turbulentní době nepřešel. Ať tak či tak, doufám, že to britské z Evropy nevymizí, protože sem prostě patří.

Autor: Dita Charanzová | čtvrtek 30.6.2016 8:51 | karma článku: 14.94 | přečteno: 616x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Markéta Bořilová

Virtuální nemravné radovánky. Jaké to má výhody?

Online je dneska fakt všechno. Jak říká jedna reklama – dneska už se i auta kupují online z pohodlí domova. V covidu hodně frčelo nakupování potravin online a tak je jasné, že i sexuálními radovánkami je internet doslova natřískán

23.3.2023 v 11:51 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 296 |

Jozef Varga

Dvojí život / 10. /

Túto ságu píšem o mojom dobrom priateľovi, je už u Boha, ktorí nadovšetko miloval ženy bez rozdielu veku, rasy, postaršie, veľmi mladé, biele, tmavšie, blondíny, černuľky, štíhle, korpulentné, so zubnou protézou, riedkymi zubami..

23.3.2023 v 7:24 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 114 | Diskuse

Markéta Bořilová

Autoškola a já...

Ano tak už i já se pohybuju po silnicích coby účastnice silničního provozu. Zatím ještě v roli autoškolačky, ale postupně mířím do finiše a chystám se přeřadit na stupeň řidič.

22.3.2023 v 8:19 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 299 |

Lubomír Stejskal

Ke konfliktu moderátora Železného

Případ, jako je ten týkající se Jakuba Železného a pražské MP, má jednu výhodu. Stačí zhlédnout (nikoli shlédnout*/) příslušný videozáznam, seznámit se s reakcí hlavního „hrdiny“ a můžeme usednout ke klávesnici.

22.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 36.30 | Přečteno: 1322 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Z mého života: Letadlo opraveno

Je to už dlouhá řádka let. Více méně shodou okolností jsem navštívil modelářskou prodejnu – a na chvíli se mi zastavil dech. Na silonu visel od stropu malý model letadla North American AT6 – Texan.

21.3.2023 v 21:40 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...