Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Čínský trójský kůň zaparkoval v Praze

30. 03. 2016 13:49:28
Celou tu čínskou hitparádu, jíž jsme svědky, jsem se dlouho snažila vnímat spíše pragmaticky. Pionýrský kroj jsem na pondělí nežehlila, ale neplánovala jsem ani lehat si před autobusy přivážející profesionální čínské vítače.

Když jsem slyšela o přátelství pandy s krtečkem (tj. šelmy s de facto slepým hmyzožravcem) jako o podobenství spolupráce našich dvou zemí, hořce jsem se zasmála. Věc jsem se snažila brát s chladnou hlavou, i když by mi osobně bylo mnohem milejší, kdybychom se v matičce stověžaté obešli bez rudých praporků na každém kandelábru.

Svědectví z Evropské o zatýkání odpůrců návštěvy, o tiché toleranci chování čínských „turistů“ (cestující po Evropě s vlajkami vlasti velikosti průměrného billboardu) mě ale zvedla ze židle. Manévry a zátarasy, uzavřená půlka historického centra, salvy a ceremonie hodné císaře, projevy svobodného a legitimního nesouhlasu zůstaly policejními kordony odděleny daleko od sluchu asijské delegace. Obrázky jak z dějin nedávno minulých, terakotová armáda kotvící na Vltavě a hlavně projev prezidenta o přehnaném směřování Česka směrem na západ, mi pokazily Velikonoce. Z toho se samozřejmě vyspím, pachuť ale zůstane. Byla bych ale ráda, aby všechny ty levotoče, kterých jsme svědky, nepokazily život mým dětem. Těm bych přála žít ve svobodné a šťastné zemi.

Je toho vážně nějak moc. Počínaje účastí na vojenských přehlídkách u Putinů, až po divadlo, které zažívá Česko dnes. Čínský trójský kůň zaparkoval v Praze. Můžeme oprášit mávátka a zapět internacionálu, nebo se pragmaticky podívat, s kým se bratříčkujeme. Pokud „jim“ prodáme fotbalový klub, je to (při vší úctě ke slávistům) něco jiného, než když začneme hovořit o strategickém partnerství v oblastech, jako je energetika. Všechny ty namlouvací tanečky se navíc dějí v době, kdy se Evropa ošívá asijskému tygrovi přiznat status tržní ekonomiky. Nejde jen o marketingovou nálepku, ale dost možná o budoucnost tradičních průmyslových odvětví, které by tím ztratily poslední záchrannou brzdu před dumpingovými cenami z východu. Ostravští oceláři by mohli vyprávět. A v téhle atmosféře slyším z úst našeho prezidenta, že by se Česko mělo stát vstupní branou Číny do Evropské unie. Takže kdo přijede příště?

Autor: Dita Charanzová | středa 30.3.2016 13:49 | karma článku: 27.04 | přečteno: 991x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Markéta Bořilová

Virtuální nemravné radovánky. Jaké to má výhody?

Online je dneska fakt všechno. Jak říká jedna reklama – dneska už se i auta kupují online z pohodlí domova. V covidu hodně frčelo nakupování potravin online a tak je jasné, že i sexuálními radovánkami je internet doslova natřískán

23.3.2023 v 11:51 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 298 |

Jozef Varga

Dvojí život / 10. /

Túto ságu píšem o mojom dobrom priateľovi, je už u Boha, ktorí nadovšetko miloval ženy bez rozdielu veku, rasy, postaršie, veľmi mladé, biele, tmavšie, blondíny, černuľky, štíhle, korpulentné, so zubnou protézou, riedkymi zubami..

23.3.2023 v 7:24 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 116 | Diskuse

Markéta Bořilová

Autoškola a já...

Ano tak už i já se pohybuju po silnicích coby účastnice silničního provozu. Zatím ještě v roli autoškolačky, ale postupně mířím do finiše a chystám se přeřadit na stupeň řidič.

22.3.2023 v 8:19 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 301 |

Lubomír Stejskal

Ke konfliktu moderátora Železného

Případ, jako je ten týkající se Jakuba Železného a pražské MP, má jednu výhodu. Stačí zhlédnout (nikoli shlédnout*/) příslušný videozáznam, seznámit se s reakcí hlavního „hrdiny“ a můžeme usednout ke klávesnici.

22.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 36.30 | Přečteno: 1322 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Z mého života: Letadlo opraveno

Je to už dlouhá řádka let. Více méně shodou okolností jsem navštívil modelářskou prodejnu – a na chvíli se mi zastavil dech. Na silonu visel od stropu malý model letadla North American AT6 – Texan.

21.3.2023 v 21:40 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...