Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Porody „počesku“ po Česku i ve Francii…

14. 12. 2015 8:00:00
„Co to pořád máte s těmi porody?“ Na svoji francouzskou kamarádku jsem se podívala s obavami o její duševní zdraví. Pak mi to ale došlo, ve Štrasburku proběhlo u Evropského soudu další kolo na téma domácí porody v Česku.

Informace se očividně dostala i mezi ty, kteří o nás doteď věděli zhruba: Praha, Havel a pivo. Případ jsem trpělivě popsala, vyvrátila pochybnosti o šikaně rodiček a při loučení už nás snad kamarádka nepovažovala za národ Herodesů.

Verdikt soudu tak jako tak padne až za mnoho měsíců, počkejme si na něj. Pokud by dal za pravdu porodním asistentkám, může pozměnit porody v Evropě. Nejsme totiž jediní, kdo domácí porody nepovoluje (resp. nehradí ze zdravotního pojištění), v jednotlivých zemích Evropské unii řeší problematiku různě a rozhodnutí Evropského soudu by tak mohlo zahýbat legislativou i jinde. Já osobně bych na to ale nevsadila! Navíc i jako laik s „pouze“ dvojnásobnou osobní zkušeností s porodem mám jasno.

Sama jsem stála před rozhodováním, zda rodit (v prvním případě) v Bruselu, (v druhém) ve Francii, nebo v Česku. V obou případech jsem se rozhodla pro porod v Praze. V porodnici – abych byla přesná. Jestli pro mě bylo něco důležité při výběru porodnice, pak to bylo vybavení špitálu pro případ jakékoli zdravotní komplikace dítěte. Nerozhodovala jsem se podle toho, jestli budu rodit v pohodlí a komfortu, ale jestli by v případě – nedej bože – jakéhokoli problému byl po ruce někdo, kdo by si s ním věděl rady. Při vší úctě, kterou chovám k porodním asistentkám a jejich schopnostem, nikdy nemohou nahradit plně vybavenou a na všechny případy vybavenou nemocnici. A pokud toto zázemí může stát byť za jedním zachráněným životem dítěte či rodičky ročně, pak je opodstatněné. Je to důvod proč rodit v porodnici.

Vždycky je možné něco zlepšit, komunikaci, přístup, medikaci... Určitě každý z nás najde ve svém okolí rodičku, která s péči v porodnici nebyla spokojena. Schopnost řešit poporodní komplikace, resp. jedna z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě ale řadí Česko mezi země, z nichž by si jiné spíš mohli vzít příklad. Ne naopak.

PS V diskuzi pod článkem očekávám invektivu na EP, že teď už o nás kromě „Praha, Havel a pivo“ znají v Unii i „Ransdorf“. Tak to sem raději napíšu sama...:) Hezký den!

Autor: Dita Charanzová | pondělí 14.12.2015 8:00 | karma článku: 37.57 | přečteno: 6964x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 615 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...