Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Zabíjely v Paříži zbraně z Balkánu? Ze Slovenska? A má EU zakázat držení poloautomatů?

2. 12. 2015 17:39:46
Černý trh se zbraněmi v EU jen kvete! V plné nahotě ukázaly útoky v Paříži, že vyzbrojit skupinu teroristů stojí méně než ojeté auto. Jsem proto šokovaná, kolik šokovaných politiků se teď ozývá, že nám „chce EU sáhnout na zbraně".

Pojďme se s chladnou hlavou podívat na to, co ta zlá Unie (v tomto případě Evropská komise) navrhuje a proč: Neuběhl ani týden po atentátech v Paříži, kdy začalo vycházet na povrch, že podobně jako při lednových útocích na Charlie Hebdo byly i v tomto případě použity zbraně z černého trhu – pořízené v Belgii a Francii. Nejčastěji pochází z bývalých válečných konfliktů (např. na Balkáně) nebo z jiných zemí Evropské unie (např. na Slovensku), kde mají „tak trochu jiná“ pravidla, kdy považují zbraň za nefunkční (a tedy bezpečnou), pokud je tzv. deaktivována. Její zpětné uvedení do plně funkčního stavu je přitom pro středně zručného chlapa otázkou pár desítek minut. S takovými zbraněmi se v Unii obchoduje velmi snadno a nejsou ani nijak drahé! K tomu si připočtěme, že v EU nefungují systémy evidence a máme zaděláno na skutečně velký problém!

Pomyslné máslo na hlavě má ale i samotná Evropská komise. O laxním přístupu některých států se dlouhodobě ví – a nic se neděje. Že na tento neutěšený stav zareagovala návrhem poměrně striktní směrnice, která potírá tento způsob obchodování se zbraněmi? Má moji plnou podporu! Pokud je to způsob, jak chránit životy nás a našich dětí, nemohu jinak. To ovšem odpůrci směrnice, jejichž komentáře na vrub „bruselským nesmyslům“ se ozývají čím dál hlasitěji, jaksi neříkají - a to mi na tom vadí asi nejvíc. Komise přišla s návrhem zpřísnění pravidel pro pořizování a držení střelných zbraní, počítá i s dalšími kroky, které by měly dodnes zneužívané mezery v zákonech eliminovat.

Faktem je, že první návrh směrnice dává v některých ohledech prostor pro různé výklady zejména v otázce držení poloautomatických zbraní, čehož se chytli všichni její odpůrci. To opravdu není nejšťastnější začátek, ale proto taky očekávám o finální podobě materiálu velmi živou diskuzi v Evropském parlamentu. Takže pro úplnost: naprosto se s majiteli poloautomatických (tj. loveckých nebo sportovních apod.) zbraní shodneme, že zákaz držení těchto zbraní není způsob, jak bojovat s terorismem. V tomto směru zcela souhlasím s tím, že bychom neměli být papežštější, než papež, že by nová pravidla neměla omezovat stávající práva občanů, kteří postupují v souladu s českými zákony.

Ovšem připadám si jak v Kocourkově, když se u nás na jedné straně zdráháme tradičně rozsvítit stromeček na Staromáku a na straně druhé nechceme zpřísnit držení zbraní, zabránit černému obchodu. To se na mě nikdo zlobit nemůže!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dita Charanzová | středa 2.12.2015 17:39 | karma článku: 13.04 | přečteno: 1223x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jitka Štanclová

S mou figurou číšnici neudělám

Aneb malá blogerka lapena do sítí. Někdy se to schumelí a je pravda, že některé věci jsou i předvídatelné, aspoň u mne.

3.6.2023 v 20:45 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 135 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Rozhodni se pro změnu zbytek půjde sám

Poslední dobou se rozhoduji, co dál a jak začít změnu k lepším zítřkům. A zde je můj posun v dané oblasti. Rozhodni se a zbytek povolí a půjde ti na ruku.

3.6.2023 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Jan Vavřík

Jak vás dítě dokáže rozbourat aneb Tatínku, kdo je to hajzl?

Už jednou jsem psal, že mám rád hlídací víkendy. Přes týden na sebe nemáme tolik času, proto si to s šestiletou dcerkou užíváme na plné obrátky. Někdy mě ale svými hláškami dokáže totálně rozbourat. Jako nedávno.

3.6.2023 v 14:32 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1295 |

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jakoby si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, jí budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 194 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 202 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....