Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Zabíjely v Paříži zbraně z Balkánu? Ze Slovenska? A má EU zakázat držení poloautomatů?

2. 12. 2015 17:39:46
Černý trh se zbraněmi v EU jen kvete! V plné nahotě ukázaly útoky v Paříži, že vyzbrojit skupinu teroristů stojí méně než ojeté auto. Jsem proto šokovaná, kolik šokovaných politiků se teď ozývá, že nám „chce EU sáhnout na zbraně".

Pojďme se s chladnou hlavou podívat na to, co ta zlá Unie (v tomto případě Evropská komise) navrhuje a proč: Neuběhl ani týden po atentátech v Paříži, kdy začalo vycházet na povrch, že podobně jako při lednových útocích na Charlie Hebdo byly i v tomto případě použity zbraně z černého trhu – pořízené v Belgii a Francii. Nejčastěji pochází z bývalých válečných konfliktů (např. na Balkáně) nebo z jiných zemí Evropské unie (např. na Slovensku), kde mají „tak trochu jiná“ pravidla, kdy považují zbraň za nefunkční (a tedy bezpečnou), pokud je tzv. deaktivována. Její zpětné uvedení do plně funkčního stavu je přitom pro středně zručného chlapa otázkou pár desítek minut. S takovými zbraněmi se v Unii obchoduje velmi snadno a nejsou ani nijak drahé! K tomu si připočtěme, že v EU nefungují systémy evidence a máme zaděláno na skutečně velký problém!

Pomyslné máslo na hlavě má ale i samotná Evropská komise. O laxním přístupu některých států se dlouhodobě ví – a nic se neděje. Že na tento neutěšený stav zareagovala návrhem poměrně striktní směrnice, která potírá tento způsob obchodování se zbraněmi? Má moji plnou podporu! Pokud je to způsob, jak chránit životy nás a našich dětí, nemohu jinak. To ovšem odpůrci směrnice, jejichž komentáře na vrub „bruselským nesmyslům“ se ozývají čím dál hlasitěji, jaksi neříkají - a to mi na tom vadí asi nejvíc. Komise přišla s návrhem zpřísnění pravidel pro pořizování a držení střelných zbraní, počítá i s dalšími kroky, které by měly dodnes zneužívané mezery v zákonech eliminovat.

Faktem je, že první návrh směrnice dává v některých ohledech prostor pro různé výklady zejména v otázce držení poloautomatických zbraní, čehož se chytli všichni její odpůrci. To opravdu není nejšťastnější začátek, ale proto taky očekávám o finální podobě materiálu velmi živou diskuzi v Evropském parlamentu. Takže pro úplnost: naprosto se s majiteli poloautomatických (tj. loveckých nebo sportovních apod.) zbraní shodneme, že zákaz držení těchto zbraní není způsob, jak bojovat s terorismem. V tomto směru zcela souhlasím s tím, že bychom neměli být papežštější, než papež, že by nová pravidla neměla omezovat stávající práva občanů, kteří postupují v souladu s českými zákony.

Ovšem připadám si jak v Kocourkově, když se u nás na jedné straně zdráháme tradičně rozsvítit stromeček na Staromáku a na straně druhé nechceme zpřísnit držení zbraní, zabránit černému obchodu. To se na mě nikdo zlobit nemůže!

Autor: Dita Charanzová | středa 2.12.2015 17:39 | karma článku: 13.04 | přečteno: 1223x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 615 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...