Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Digitální revoluce online

7. 08. 2015 12:31:41
Budík na telefonu mě ráno vzbudí o půlhodinu dřív, než jsem ho nastavila. Je totiž napojen na čidla na silnici, po níž jedu každé ráno do práce. Čidla dnes hlásí vznikající kolonu a tak telefon přenastaví budík, abych dojela včas.

Vstanu a dojdu k zrcadlu, které pozná, že na mě leze chřipka. Vyhodnotí sledované symptomy, změří mi teplotu a kompletní zprávu zašle mému lékaři. Ten mi vystaví léky. Než odejdu do práce, dron mi ke dveřím doručí zásilku s doporučenými medikamenty. Science fiction? Nikoli. Realita dnešních projektů, na nichž pracují vývojová centra firem v Silicon Valley. Digitalizace v dalších dimenzích našich každodenních činností. Po průmyslové revoluci přichází ta digitální – a tu my právě zažíváme, i když si to možná neuvědomujeme.

Kolik znáte ve svém okolí lidí, co nejsou na Facebooku? Jsou dnes vzácnější než lanýže. Nápad, který se v roce 2004 zrodil v hlavě několika studentů, si musel ve svém rozjezdu vystačit s pár stovkami dolarů. Jen o pár let později jej využívá víc jak 1,5 miliardy lidí na celé světě, bezmála miliarda se jich na Facebook připojí každý den. Mark Zuckerberg zaměstnává zhruba 11 tisíc lidí.

Kdo z nás nenakupuje přes internet? Kdo hledá encyklopedii v knihovně, místo aby zadal dotaz do Googlu? Vývoj jde ale ještě dál. Konektivita je už běžná například u aut a podle jedné z klíčových firem v digitální oblasti (CISCO) budou do roku 2020 digitálně propojeny desítky miliard předmětů, nástrojů a věcí denní potřeby, u nichž se nám o tom dnes ani nezdá - jako třeba to moje zrcadlo v úvodu. Nová doba bude ale přinášet i nové výzvy a hledání odpovědi na nové problémy. Jenom když si člověk uvědomí, že téměř všechno, co kdy na internetu hledal, se dá vystopovat, že všemožné informace o každém jedno z nás jsou skladovány v tzv. cloudech. Z představy, že někde na takovém „digioblaku“ se vznáší složka s názvem Charanzová, kterou nevím, kdo vlastní, či kdo k ní má přístup a že vlastně ten někdo o mě ví úplně všechno, mě mrazí.

Všichni velcí hráči v oblasti digitálu, s nimiž jsem se v Silicon Valley setkala, se shodují, že největší hrozbou nové doby budou kybernetické útoky. Hackeři budou umět nejen vybílit bankovní účet, ale třeba taky zastavit na dálku auto, které pravě budete řídit. Po týdnu v Silicon Valley mám o čem přemýšlet. Rozhodně teď ale vím, že dovolenou chci letos strávit maximálně disconnected – bez počítače i bez mobilu! Možná je to totiž naposled ;-) Tak hezké léto!

Autor: Dita Charanzová | pátek 7.8.2015 12:31 | karma článku: 13.95 | přečteno: 724x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 613 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...