Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Jakou cenu má dětský život v Latinské Americe?

24. 06. 2015 9:58:39
Sexuálně zneužívaných dětí jsou v Česku ročně stovky, celkové číslo za loňský rok se blíží tisíci. Nejčastějšími agresory jsou přitom lidé z blízkého okolí dětí, jejich rodič vlastní či nevlastní, příbuzní.

Tuto šílenou statistiku občas na stránkách novin dokumentuje konkrétní případ. Jeden takový se udál i na druhé straně zeměkoule – v Paraguay. Desetiletá dívenka zde byla opakovaně zneužívána vlastním otčímem. Přišla do jiného stavu, nyní je v pátém měsíci těhotenství. Vzhledem k je jí tělesné konstituci a váze 34 kg je riziko, že plánovaný císařský řez nepřežije, opravdu vysoké. Považuji proto za otřesné, že je vystavena tak vysokému riziku proto, že Paraguay nepovoluje potraty z náboženských důvodů.

Od ledna byla dívenka opakovaně vyšetřována pro bolest břicha, teprve na konci dubna ale lékaři objevili, že je v jiném stavu. Její matka ihned zažádala příslušné úřady o povolení interrupce, která je zde zakázána v podstatě ve všech případech s výjimkou těch, kdy je ohrožen život rodičky. Oficiální místa v rozporu se všemi lékařskými závěry situaci dívenky jako život ohrožující neuznala a potrat nepovolila. Nelze než doufat a věřit, že zákrok přežije. Dívenka je v současné době umístěna v centru pro mladistvé matky, její vlastní matka s ní ale být nesmí.

Celý případ je šílený, je tragický, je neomluvitelný a nepochopitelný. Strašné na něm je i to, že se jedná jen o jeden z mnoha svého druhu, k nimž v Paraguay a v celé Latinské Americe dochází. V Paraguay, která má necelých sedm milionů obyvatel, se každý den (!) narodí dvě děti matkám mladším 14 let. Není to jen nečinnost úřadů a tichá tolerance násilí páchaného na dětech a ženách, jedná se i o zatvrzelé odmítání legální a bezpečné interrupce, byť v případech jako ten, který jsem výše popsala. 40 % žen na tomto kontinentě čelí sexuálnímu násilí, 95 % interrupcí, k nimž zde dojde, je prováděno zdravím a život ohrožujícím způsobem!

Na Paraguay v souvislosti s tímto případem apeloval i Evropský parlament. Přijali jsme rezoluci, která vyzývá autority latinskoamerického státu k dodržování lidských práv, k zajištění přístupu k lékařské péči, umožnění interrupcí v těchto zvlášť závažných případech a v neposlední řadě zpřísnění trestu za znásilnění až na třicet let. Víc lze v tuto chvíli dělat těžko. Omezených diplomatických možností, které máme, je ale třeba snažit se využít maximálně. O těchto případech se mu sí mluvit, Paraguay a ostatní státy, kde k těmto zvěrstvům dochází, musí vědět, že svět tyto problémy vidí a nenechávají jej lhostejným.

Autor: Dita Charanzová | středa 24.6.2015 9:58 | karma článku: 9.64 | přečteno: 469x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 311 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 613 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
V nové roli europoslankyně, dříve jsem sloužila v diplomacii ČR a pracovala pro Radu Evropy. Pracovní, studijní a soukromé okolnosti mne zavály do různých koutů Evropy, domů do Čech se ale vracím jako bumerang. Momentálně žiji mezi Prahou,Štrasburkem a Bruselem. Doma máme dvě slečny, kterým je dohromady šest let. Kromě nich mě baví cestování s krosnou na zádech a příprava nejen exotických jídel.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...